Staff List

Principal
Mr Philip Smyth – MSSc, BEd (Hons)

Heads of  School
Mrs E McIlveen (Junior School) – BA (Hons), MEd
Mr D Parker (Senior School) – BSc (Hons), PGCE

Year Heads
Mrs L Muldoon (Junior School Girls) – BA (Hons) with QTS, MEd
Mr K Law  (Junior School Boys) – BSc (Hons), PGCE
Mrs A Kennedy  (Senior School Girls) – BEd (Hons)
Mr G Dougherty (Senior School Boys) – BA (Hons), PGCE

Senior Leadership Team
Mrs E McIlveen (Community) – BA (Hons), MEd
Mr G Dougherty (Teaching & Learning) – BA (Hons), PGCE
Mrs H McNeill (Data) – BEd, Cert PD
Mrs T Mullan (Monitoring & Evaluation) – BSc, DASE
Mr D Parker (Pastoral Care) – BSc (Hons), PGCE

Heads of Department
Mrs J Burke (Science) – BSc (Hons), PGCE 
Mr G Dougherty (History) – BA (Hons), PGCE 
Mrs E Johnston (Art) – BA (Hons), PGCE 
Mrs A Kennedy (Home Economics) – BEd (Hons) 
Mrs C Lewis (Mathematics) BEd 
Mr D Lutton (Music) – BMus (Hons), PGCE 
Miss L McAuley (English) – BA (Hons), PGCE 
Mrs P McMullan-Fleck (Modern Languages) – BA (Hons)
Mrs H McNeill (Business) – BEd, Cert PD 
Mrs L Moore (Drama) – BA (Hons), PGCE
Mrs T Mullan (Geography) – BSc, DASE
Mr D Parker (Physical Education) – BSc (Hons), PGCE 
Miss L Scott  (Religious Education) – BA (Hons), PGCE, Cert Open
Mr W Shirlow  (Technology & Design) – BEd (Hons)

Teaching Staff
Mrs J Burke – BSc (Hons), PGCE
Mr S Campbell – BA (Hons), PGCE
Mr G Dougherty – BA (Hons), PGCE
Mrs E Johnston – BA (Hons), PGCE
Mrs A Kennedy – BEd (Hons)
Mrs C Lewis – BEd Mathematics
Mr K Law – BSc (Hons), PGCE
Mr D Lutton – BMus (Hons), PGCE
Miss L McAuley – BA (Hons), PGCE
Miss J McBride – BSc (Hons), PGCE
Mrs E McIlveen – BA (Hons), MEd
Mrs P McMullan-Fleck – BA (Hons)
Mrs H McNeill – BEd, Cert PD
Mrs L Moore – BA (Hons), PGCE
Mrs L Muldoon – BA (Hons) with QTS, MEd
Mrs H Mullan – BEd, Cert PD
Mrs T Mullan – BSc, DASE
Mr D Parker – BSc (Hons), PGCE
Miss L Scott – BA (Hons), PGCE, Cert Open – Spanish
Mr W Shirlow – BEd (Hons)
Mrs S Newell – BA (Hons), PGCE

Direct Teaching Staff (Special Needs)
Mrs S Gibson – BA (Hons)

Board of Governors
Parents’ Representatives
Mrs A Baird-Lynch
Mr I Hannah
Mrs L McKay
Ms A Wilton

Transferor Representatives
Mr A Bingham
Mrs A Culbertson
Mr C Guy
Mrs L Thompson

NEELB Representatives
Miss L Abernethy
Canon G E Graham
Mr M Matthews
Mrs F McCollum

Teacher Representatives
Miss J McBride
Mrs H McNeill

Administrative and Technical Support Staff
Mrs J McBride (Administrative Officer)
Mrs N McMullan (Clerical Officer)
Mrs Z Crooks (Library/Reprographics Assistant/First Aid Officer)
Mrs P Houston (Science Technician)
Mr D Hutchinson (Home Economics Technician)
Miss C Getty (Art Technician)
Mr G McKee (Computer Technician)

Senior Prefects
Matthew McClean (Head Boy)
Sarah Owen (Head Girl)
Keith Cassidy (Deputy Head Boy)
Luke Taylor (Deputy Head Boy)
Emma-Jane Stevenson (Deputy Head Girl)
Casey-Leigh Leighton (Deputy Head Girl)

Schools Council
Harley Allen-Hanson (Year 8 Rep)
Olivia Bolster (Year 8 Rep)
Jamie Sheppard (Year 9 Rep)
Erin Moore (Year 9 Rep)
Michael Mulholland (Year 10 Rep)
Rebecca McNaughton (Year 10 Rep)
Jonathon Erwin (Year 11 Rep)
Phoebe Tizzard (Year 11 Rep)
Alastair McCloy (Year 12 Rep)
Erin Greer (Year 12 Rep)
Matthew McClean (Year 12 Rep/Head)
Sarah Owen (Year 12 Rep/Head)

Pastoral and Peripatetic Support Staff
Ms M Anderson (Education Welfare Officer)
Mr C Sloan (Peripatetic Music Tutor)
Mr D McKay (Peripatetic Music Tutor)
Mrs C McAlonan (Educational Psychologist)
Mrs A Duthie (Classroom Assistant)
Mrs N McAfee (Classroom Assistant)
Mrs E McCormick (Classroom Assistant)
Mrs S McNeill (Classroom Assistant)
Mrs K Millar (Classroom Assistant)
Mrs C Sinclair (Classroom Assistant/General Assistant)
Mrs N Watson (Classroom Assistant/General Assistant)
Miss S Dornan (Classroom Assistant)
Mrs T Lafferty (Classroom Assistant)
Miss S Thomas (Classroom Assistant)
Mrs G Wilkinson (Classroom Assistant)
Miss C Getty (Classroom Assistant)
Mrs G Butler (Behaviour Support Assistant)
Mrs A Wright (Behaviour Support Assistant)
Miss M McMullan (Behaviour Support Assistant)
 

Ancillary Staff
Mr I Parke (Building Supervisor)
Mr B Elliott (Groundsman)
Mrs M Clancy (Direct Service Operator)
Mr W Kane (Direct Service Operator)
Mrs V McKeown (Direct Service Operator)
Mrs L McLaughlin (Direct Service Operator)
Mrs L McLaughlin (Direct Service Operator)
Mrs A McSeveney (Direct Service Operator)
Mrs E Scott (Direct Service Operator)